Wady i zalety ogrzewania podłogowego

Czy ogrzewanie podłogowe może być korzystne dla Twojego domu?

Czy kiedykolwiek wszedłeś do pokoju w domu, który był zauważalnie zimniejszy? Albo czy kiedykolwiek wyszedłeś spod prysznica lub z wanny i poczułeś chłód? Większość domów ma te “zimne miejsca” z powodu podłogi z płytek, która jest z natury zimna, lub innych czynników, takich jak płyta cementowa, nieogrzewana przestrzeń szczelinowa i nieogrzewany garaż. Jeśli zastanawiasz się, “Czy podłogowe ogrzewanie może ogrzać cały dom?” Odpowiedź brzmi, że podczas gdy prawie wszystkie domy mogą korzystać z ogrzewania podłogowego, nie zawsze będzie wystarczające, aby służyć jako jedyne źródło ciepła.

Plusy i minusy ogrzewania podłogowego

Niezależnie od tego, czy wybierzesz elektryczne lub hydrauliczne ogrzewanie podłogowe, istnieją plusy i minusy.

Plusy

  • Jednolite ogrzewanie

Największą zaletą systemów ogrzewania podłogowego jest ich zdolność do równomiernego ogrzewania pomieszczenia i podłogi. Systemy ogrzewania z wymuszonym obiegiem powietrza wykorzystują otwory wentylacyjne do rozprowadzania ciepłego powietrza w całym pomieszczeniu. Lokalizacja otworów wentylacyjnych określa, które części pomieszczenia będą cieplejsze od innych. W przeciwieństwie do tego, ogrzewanie podłogowe ogrzewa całą podłogę, co prowadzi do równomiernego ogrzania pomieszczenia i zapewnienia równomiernej temperatury otoczenia wokół ciała człowieka. Oznacza to, że będziesz czuł się bardziej komfortowo przy niższej temperaturze otoczenia, ponieważ nie będziesz doświadczał zimnych przeciągów.

  • Brak hałasu

Systemy ogrzewania podłogowego znane są z tego, że są ciche. W przeciwieństwie do systemów z wymuszonym obiegiem powietrza, nie ma tu głośnego pieca, który się włącza. Dlatego nic nie słychać, gdy są włączone.

  • Niealergizujące

Ponieważ systemy ogrzewania podłogowego ogrzewają bezpośrednio ludzi i przedmioty w pomieszczeniu poprzez ciepło promieniowania, nie przeszkadzają one istniejącemu kurzowi i alergenom. Jest to główna wada systemów z wymuszonym obiegiem powietrza, które wydmuchują kurz i inne cząstki podczas rozprowadzania ciepła.

  • Wydajność energetyczna

Elektryczne systemy ogrzewania podłogowego są co najmniej o 25 procent bardziej efektywne niż systemy z wymuszonym obiegiem powietrza. Wynika to z faktu, że nie zapewniają one drogi ucieczki dla wytwarzanego ciepła. Dlatego praktycznie całe wytworzone ciepło jest zatrzymywane. W przeciwieństwie do tego, systemy z wymuszonym obiegiem powietrza wykorzystują przewody, które są podatne na przecieki.

Czy ogrzewanie podłogowe w całym domu jest skuteczne? Tak, w odpowiednich okolicznościach, prawidłowo zaprojektowany system może działać jako główne źródło ogrzewania w pokoju lub całym domu.

Wady

  • Podłoga musi być wymieniona

Czy to elektryczne czy hydrauliczne, systemy ogrzewania podłogowego wymagają usunięcia istniejącej podłogi przed zainstalowaniem promiennikowego ogrzewania podłogowego. Dlatego te projekty są idealne do wykonania podczas przebudowy lub budowy nowego domu.

  • Lekko podnosi wysokość podłogi

W zależności od systemu, który wybierzesz, wysokość podłogi będzie podwyższona.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *