Koszenie mokrej trawy – Porady i wskazówki

Woda i elektryczność nie idą w parze. Używanie kosiarki elektrycznej na mokrej trawie – zwłaszcza z przedłużaczem – wiąże się z ryzykiem porażenia prądem.

Koszenie mokrej trawy stwarza niebezpieczeństwo. Już samo chodzenie po śliskim trawniku z siłą wystarczającą do popchnięcia kosiarki może spowodować poślizgnięcie się operatora i upadek zbyt blisko ostrzy kosiarki.

Wilgotne źdźbła trawy mogą uszkodzić kosiarkę. Bez odpowiedniego stabilizatora paliwa, resztki paliwa w zbiorniku gazu kosiarki mogą zostać zanieczyszczone z powodu nadmiernej wilgoci, a nawet spowodować korozję maszyny. Ścinki trawy mogą również przeszkadzać w pracy kosiarki, przylegając do urządzenia w kępach, które blokują podciśnienie lub samo ostrze. W obu przypadkach, jeśli starannie nie wyczyścisz maszyny, zmuszasz ją do cięższej pracy, aż do wyłączenia.

Mokry trawnik jest trudny do koszenia. Źdźbła mokrej trawy są śliskie i trudno je pociąć, co w najlepszym wypadku prowadzi do nierównego rozdrobnienia, a nie do czystego cięcia, jakie można uzyskać w słoneczną pogodę. Jeżeli ostrza kosiarki nie są w doskonałym stanie, nie zostały niedawno naostrzone ani wymienione, może się okazać, że potrzeba dwóch lub trzech przejazdów po tym samym skrawku mokrego trawnika, aby uzyskać choćby ułamek takiego cięcia, jakie można by uzyskać, gdyby trawnik był suchy.

Koszenie mokrego trawnika to łatwy sposób na rozprzestrzenianie się chorób. Ponieważ grzyby dobrze rozwijają się w wilgotnym środowisku, nie powinno dziwić, że na trawniku skoszonym tuż po ulewie mogą pojawić się takie choroby. Gdy kępy wilgotnych ścinków są pozostawione na trawniku bez wystarczającego przepływu powietrza, aby wyschły, trawa staje się bardziej podatna na choroby grzybicze. Mokre ścinki trawy, które przywierają do spodniej części kosiarki, mogą również porastać pleśnią, która może rozprzestrzenić się na trawniku przy następnym koszeniu.

Koszenie mokrej trawy może uszkodzić podstawę trawnika. Poza potencjalnym rozprzestrzenianiem się chorób grzybiczych koszenie mokrej trawy może również uszkodzić glebę. Kosiarki to ciężkie maszyny, które nie są przeznaczone do pracy na miękkim, błotnistym podłożu. Koła (a nawet Twoje buty) mogą ugniatać glebę lub nawet powodować powstawanie kolein, uszkadzając korzenie i utrudniając wzrost zdrowej trawy w przyszłości. Zawsze sprawdzaj glebę przed uruchomieniem kosiarki, a jeśli wygląda ona na błotnistą lub miękką, prawdopodobnie lepiej poczekać z koszeniem trawy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *