Jak poprawnie naostrzyć piłę tarczową?

Piła tarczowa jest jednym z najważniejszych narzędzi do obróbki drewna, których potrzebujesz w swoim warsztacie. Po użyciu tego narzędzia przez jakiś czas ostrze staje się tępe, a to może wpłynąć na jakość cięcia, które otrzymasz.

Dlatego należy rozważyć profesjonalne ostrzenie brzeszczotu, aby pomóc w uzyskaniu gładkich cięć. Dodatkowo wydłuża to żywotność ostrza, więc nie będziesz musiał często wymieniać brzeszczotów.

Jak więc naostrzyć tarczę piły tarczowej? Jakie są niektóre z porad, które pomogą Ci zrobić to we właściwy sposób? Nie martw się! Zrobiłem ten przewodnik, aby zapewnić Ci krok po kroku przewodnik, jak ostrzyć piły tarczowe. A teraz przejdźmy do szczegółów.

Czy warto ostrzyć piły tarczowe?

Czy naprawdę warto ostrzyć piły tarczowe? Dlaczego po prostu nie kupić innego ostrza, gdy obecne się stępi? Cóż, ostrza pił tarczowych mają wysoką cenę.

Oznacza to, że nie można wymieniać ich za każdym razem, gdy się stępią. Możesz naostrzyć ostrze i będzie ono tak dobre jak nowe. Tak więc konieczne jest ostrzenie ostrza, ponieważ zapewni Ci to dłuższą żywotność.

Piły tarczowe, które są wyposażone w ostrza z węglików spiekanych i stali mogą być ostrzone. Większość ostrzy, które można dziś znaleźć, to ostrza z węglików spiekanych, więc wymagają profesjonalnego ostrzenia.

Zatem ile razy można ostrzyć brzeszczot piły? To zależy od rodzaju ostrza, które Państwo posiadają. Niektóre brzeszczoty mogą być ostrzone kilka razy w okresie do trzech lat.

Z drugiej strony, muszę powiedzieć, że nie wszystkie ostrza można ostrzyć. Ekspert, który jest ostrzenie, może łatwo powiedzieć ostrza, które nie mogą być ostrzone, więc nie są one warte wydatków.

Niektóre ostrza są zbyt tanie, że nie można ich ponownie naostrzyć.

Skąd mam wiedzieć, czy moja tarcza piły tarczowej jest tępa?

Istnieje kilka rzeczy, które pozwolą Ci wiedzieć, że Twoja piła tarczowa, jest tępa. Po pierwsze, jeśli są zmniejszone w jakości cięcia, to jest czas, aby wyostrzyć ostrze. Tępe ostrza zapewniają szorstkie cięcia, co wpływa na wynik Twoich projektów.

Dodatkowo tępe ostrze powoduje przeciążenie silnika, co może prowadzić do skrócenia żywotności narzędzia.

Dowiedz się, jaki jest dźwięk silnika, gdy ostrze działa prawidłowo. Jeśli zauważysz zmianę w dźwięku silnika i ostrza, będziesz wiedział, że narzędzie pracuje ciężej. Praca z ostrym ostrzem wymaga mniejszej mocy. Ponadto, narzędzie pracuje cicho.

Kolejną rzeczą, która pomoże Ci wiedzieć, że musisz naostrzyć ostrze, jest pojawienie się odprysków materiału. Ważne jest, aby przeprowadzić kontrolę ostrza, aby dowiedzieć się, czy występują zaokrąglone krawędzie lub wyszczerbione zęby, które wskazują, że ostrze wymaga wymiany lub naostrzenia.

Przewodnik krok po kroku jak naostrzyć tarczę piły tarczowej

Wyjmowanie ostrza

Oczywiście nie można naostrzyć ostrza, gdy znajduje się ono w narzędziu. Musisz wyjąć ostrze z narzędzia w celu naostrzenia. Jest to prosty proces, który można wykonać w krótszym czasie. Większość pił ma przełącznik zwalniający ostrze, który ułatwia pracę. Inne starsze modele wymagają użycia klucza do odkręcenia śrub.

Zabezpiecz ostrze

Można to zrobić za pomocą uchwytu imadła i powinien być skierowany do góry, podczas gdy zęby są w kierunku do Ciebie. Nie dokręcaj imadła tak bardzo, ponieważ możesz skończyć z wypaczeniem metalu trzymającego zęby.

Zrób znaki

Umieść znak na górnej stronie ostrza. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu będziesz wiedział, kiedy pokryłeś cały obszar wokół ostrza. Dodatkowo zapobiegnie to podwójnemu ostrzeniu.

Zauważ, że po każdych dwóch punktach ostrzenia, po stronie, która jest skierowana w Twoją stronę, następuje skos. Na tym etapie musisz znać kąty ostrzenia piły tarczowej. Zdobądź swój plik, a następnie przytrzymaj go pod kątem około 20 stopni w odniesieniu do skosu.

Zwróć uwagę na skosy

Jest to kolejny krok, na który należy zwrócić uwagę, ponieważ skosy znajdują się na wszystkich ostrzach. Można pominąć jedno ostrze, a następnie przejść do krawędzi skosu gniazda. Zrób to ponownie, aż przejdziesz wokół ostrza, stosując podobne pociągnięcia, które zastosowano na pierwszym ostrzu.

Obróć łopatkę

Musisz powtórzyć ten proces na drugiej stronie ostrza. Zrób wszystko, co zrobiłeś w kroku trzecim. Dodatkowo należy również mieć znak, tak, że można wiedzieć, gdzie zacząłeś.

Spiłuj końcówki

Zrób to na wszystkich końcówkach każdej kabiny. Nie musisz stosować wielu pociągnięć. Wystarczy uruchomić plik tam i z powrotem, aby uniknąć noszenia go w dół. Zrób to dla wszystkich końcówek ostrza.

Zamontuj ostrze

Gdy skończysz ostrzenie, odblokuj ostrze z imadła i umieść je z powrotem w pile. Twój brzeszczot jest ostry i możesz cieszyć się jego użyciem do precyzyjnych cięć.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *